روش های مبارزه با شورزه زدن سنگ های ساختمانی


آجر و سنگ به عنوان یکی از ماندگارترین و جذاب ترین مصالح در ایجاد نمای ساختمان، در طی قرن های گذشته شناخته شده است. همواره مهندسان و معماران استادکاران ساخت و ساز، در سرتاسر جهان تمام تلاش خود را می کنند با بهره بردن از نمای آجر و سنگی، برای ایجاد جلوه ها و نماهای زیبا و جذاب، دیگران را شیفته هنر آجر و سنگکاری نمایند. تنوع رنگ و سهولت در آجر و سنگای سبک های مختلف آجر و سنگی، و سازگاری با اقلیم های مختلف، باعث شده است تا شاهد استفاده روز افزون آجر و سنگ در جهان باشیم.آجر و سنگ به عنوان یکی از ماندگارترین و جذاب ترین مصالح در ایجاد نمای ساختمان، در طی قرن های گذشته شناخته شده است. همواره مهندسان و معماران استادکاران ساخت و ساز، در سرتاسر جهان تمام تلاش خود را می کنند با بهره بردن از نمای آجر و سنگی، برای ایجاد جلوه ها و نماهای زیبا و جذاب، دیگران را شیفته هنر آجر و سنگکاری نمایند. تنوع رنگ و سهولت در آجر و سنگای سبک های مختلف آجر و سنگی، و سازگاری با اقلیم های مختلف، باعث شده است تا شاهد استفاده روز افزون آجر و سنگ در جهان باشیم.


تنوع رنگ و سهولت در آجر و سنگای مدل های مختلف و نیز سازگاری با محیط زیست و دسترسی آسان به آجر و سنگنما باعث شده است تا شاهد استفاده روز افزون آن در سراسر دنیا باشیم. مهم ترین عامل در تحقق فرآیند فوق استفاده تولید کنندگان آجر و سنگ از مواد اولیه مرغوب بوده است.


صنعتگران این عرصه تولید با تجربه و تحقیقات علمی در پی کشف عناصر و پارامترهای منفی و مخرب و حذف آنها در فرآیند تولید بوده اند تا پایبندی و تعهد خود را نسبت به ماندگار کردن ساختمان ها تحقق بخشند. یکی از عوامل مخرب نمای ساختمان شوره یا سفیدک است که منجر به فرسوده شدن نما در مدت زمان کوتاهی می شود.


نگاه کلی به شوره یا سفیدک زدن آجر و سنگ در نماها


شوره

شوره ماده ای پودری و معمولاً سفید رنگ است که از هزاران سال پیش تاکنون بر روی دیوارهای بنایی ظاهر شده و همواره سبب ایجاد مشکلاتی بوده است. شوره بسته به نوع نمک می تواند به رنگ های سبز-قهوه ای یا زرد نیز باشد. معمول ترین نوع شوره، شوره سفید یا سفیدک است.


از زمان های گذشته تاکنون تلاش های بسیاری برای حل مشکل شوره انجام گرفته، هزینه های زیادی صرف شده و آزمایشات فراوانی صورت گرفته است.هرچند تاکنون هیچ راه حل قطعی برای جلوگیری ازایجاد شوره کشف نشده است اما چگونگی تشکیل، روش های جلوگیری و حذف آن در صورت ایجاد، بررسی شده است.


این مقاله مکانیسم ایجاد شوره و روش های جلوگیری از ایجاد آن، حذف آن در صورت پدیدار شدن و همچنین برخی از انواع لکه هایی که بر روی دیوارهای آجر و سنگی ظاهر می شوند را مورد بررسی قرار می دهد.


تعریف شوره

شوره، رسوب نمک های محلول در آب است که در اثر تبخیر آب بر روی سطح دیوارهای بنایی باقی می ماند. این ماده معمولاً همزمان با ساخت ساختمان یا مدتی پس از اتمام ساخت بر روی نمای ساختمان ظاهر می شود.


منابع یا نمک هایی که باعث ایجاد شوره می شوند

انواع نمک های محلول که باعث ایجاد شوره بر روی دیوارهای آجر و سنگی می شوند و منابع معمول این نمک ها در جدول زیر آورده شده است.
در آجر و سنگ معمولاً سولفیدها و به ویژه پریت (سولفید آهن) وجود دارد.این سولفیدها در حین پخت اکسیده می شوند و SO3 را تولید میکنند. SO3 با اکسیدهای بازی موجود در رس واکنش می دهد و سولفاتهای کلسیم، سدیم، پتاسیم و سولفات منیزیم را ایجاد می کند.


سولفات های سدیم، پتاسیم ومنیزیم هنگامی که حرارت پخت آجر و سنگ در کوره از 950 درجه بالاتر می رود آزاد می شوند، درحالیکه سولفات کلسیم به حرارت حداقل 1200 درجه برای آزاد شدن نیاز دارد.


معمولاً حرارت پخت آجر و سنگ از 950 تا 1200 درجه متغیر است بنابراین از بین سولفات هایکلسیم، سدیم، پتاسیم و منیزیم موجود در آجر و سنگ، تنها سولفات


کلسیم در بعضی مواقع و در مقادیر کم بر روی آجر و سنگ ظاهر میشود.


وقتی که شوره بر روی نمای ساختمان ها ظاهر می شود، بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند که تنها از آجر و سنگ می باشد؛ در حالی که نمک های محلول شده در ملات ها، شن و آب به کار گرفته شده نیز ممکن است باعث ایجاد شوره شوند.


نقش ملات در ظاهر شدن شوره در نماها


از آشکارترین عواملی که باعث ایجاد شوره در نمای ساختمان ها می شود، ملات است. از آن جا که آجر و سنگ از چهار جهت و گاهی از پنج جهت با ملات در تماس است، بیشترین درصد احتمال را در تشکیل شوره در نماها را دارد. زمانی که ملات مرطوب با آجر و سنگ به کار برده می شود، رطوبت فراوان زمینه برای انتقال نمک های محلول از ملات به آجر و سنگ را فراهم می کند. اگر درصد نمک های محلول در ملات ها قابل توجه باشد، به تناسب مقدار رطوبت انتقال یافته، نمک های محلول ملات به آجر و سنگ منتقل می شوند.


نقش آجر و سنگ در ظاهر شدن شوره در نماها


در مواد اولیه آجر و سنگ نیز ممکن است از نمک های محلول استفاده شده و باعث ایجاد شوره در نماها گردد. در آجر و سنگ های رسی که ماده اولیه تشکیل دهنده ی آن ها خاک رس است، معمولا پتانسیل ایجاد شوره وجود دارد، در عین حال میزان این شوره کم می باشد و زیبایی نما را تحت تأثیر قرار نمی دهد، و می توان به راحتی آن را بر طرف کرد.


همچنین آجر و سنگنسوز با توجه به ماهیت مواد تشکیل دهنده آن که سرشار از اکسید آلومینیوم، آهن و سیلیس می باشد و صفر بودن نمک محلول در آن، نباید شوره بزند و این عامل بیشتر در محصولات پایه نسوز یا طرح نسوز دیده می شود. اما یکی از خواص آجر و سنگنسوز جذب آب توسط آن می باشد، به همین دلیل سفالی که پشت آن کار می شود، معمولا دارای نمک فراوان بوده و یا آب منطقه اکثرا نمک محلول دارد، هرکدام به تنهایی می توانند باعث شوره زدن آجر و سنگ نسوز شوند، به این صورت که رطوبت به سطح آجر و سنگ رسیده و با تبخیر آب، نمک به صورت شوره بر سطح آجر و سنگ باقی می ماند.


علاوه بر عوامل فوق، می توان نصب آجر و سنگ در فصل های سرد را نیز اضافه نمود؛ در فصل های سرد، آبی که در ملات ماسه و سیمان وجود دارد یخ می‌زند و دوباره در ساعت های گرم روز، یخ ملات آب می شود و در ساعت های سرد روز دوباره یخ می زند و مدت زمان خشک شدن ملات را زیاد می کند، که این عامل در بسیاری از موارد باعث ایجاد شوره در سطح نماها می شود.


مکانیسم ایجاد شوره


برای ایجاد شوره سه شرط زیر باید فراهم شود:


وجود نمک های محلول در دیوار

وجود رطوبت کافی که نمک ها را به محلول های نمکی تبدیل کند.

وجود مسیری برای حرکت محلول های نمکی به سمت سطح دیوار و تبخیر نمک های محلول در سطح

آنالیز شیمیایی شوره نشان داده است که شوره ها عمدتاً سولفات های قلیایی هستند. سولفات های قلیایی در آجر و سنگ، ملات و دوغاب سیمان یا در هر سه وجود دارند. این سولفات های قلیایی در آب حل می شوند و پس از عبور از منافذ موجود در دیوار به سطح آن می رسند، سپس در اثر تبخیر آب محلول های سولفاته ، رسوب سفید رنگ (سفیدک) بر روی دیوار ظاهر می شود.
مسیر حرکت نمک های محلول از راه منافذ موجود در دیوار به سمت سطح آن و ایجاد شوره


ظهور شوره بر روی یک دیوار نشان دهنده ی وجود نمک های محلول در دیوار و امکان انتقال محلول های نمکی از دیوار به سطح می باشد. حال باید از نفوذ آب به دیوار و تبدیل نمک های جامد به محلول های نمکی ایجاد کننده شوره جلوگیری کرد. اما بهتر است قبل از اقدام به آب بندی دیوار منتظر بمانیم تا ظهور شوره ها بر روی دیوار به حداکثر مقدار خود برسند.باید مراقب بود که نمک در زیر سطح دیوار به دام نیفتند زیرا این وضعیت باعث ایجاد شوره های زیر سطحی می شود.


اگر محلول های نمکی توسط یک ماده دفع کننده آب، در زیر سطح بیرونی آجر و سنگ یا دیوار متوقف شوند،پس از تبخیر آب موجود در این محلول های نمکی، به تدریج این نمکها در زیر سطح دیوار رسوب کرده و سپس تبلور می یابند و انبساط کریستال های نمک باعث خرد شدن یا فروپاشی آجر و سنگ خواهد شد. شوره یک مسئله قابل کنترل است. هرچند شوره نباید مشکل دیوارهای جدید باشد. با حذف سه شرط لازم یا یکی از شروط لازم برای ایجاد شوره، استفاده از مصالح ساختمانی خوب ، رعایت جزئیات و کیفیت بالای ساختمان سازی می توان امکان ایجاد شوره بر روی دیوارهای جدید را بسیار کاهش داد.


انواع شوره های آجر و سنگنما


شوره های سولفاتی

شوره کربناتی

شوره کلروری

شوره نیتراتی

شوره های سولفاتی


پس از هر بارندگی، آب باران کم وبیش در سطح دیوار نشت می کند، بویژه دردیوارهایی که باران خورشان زیاد است. چون آب باران خالص است، بیشتر جسم ها را در خود حل می کند. اگر دیوار با ملات گچ ساخته شده باشد، یا با ملات گچ بند کشی شده باشد، یا برای ساختن ملات، آب سولفات دار مصرف شده باشد، یا برای زود گیر کردن ملات، ماسه آهک به آن گچ زده باشند، آب باران که با  CO2 هوا H2CO3 را تشکیل داده است، در ملات دیوار نشست کرده با گچ ترکیب می شود و به سطح دیوار می آید.


پس از بخار شدن آب ، سولفات حل شده در آن، به شکل شوره یا سفیدک در روی دیوار به جا می ماند . این کار تا وقتی ادامه می یابد که همه گچ مصرف شده در دیوار به شکل سفیدک روی دیوار ظاهر شود.


شوره کربناتی


اگر پس از مصرف کردن آجر و سنگ، دوغاب آهک ملات آهکی و سیمانی را بمکد، Ca(OH)2 موجود در آن با دی اکسید کربن هوا ترکیب شده، آب و کربنات کلسیم را تولید می کند سپس آب بخار می شود و  کربنات کلسیم روی دیوار باقی می ماند و شوره می زند. هرگاه آب ملات سخت باشد و بیش از اندازه سنگ آهک داشته باشد پس از گرفتن ملات و بخارشدن آب زیادی، گرد سنگ آهک به شکل سفیدک روی دیوار باقی می ماند.


چنانچه باران در دیوار نشت کند، به ویژه اگر دیوار تازه ساخته شده باشد، آب باران که کمی دی اکسید کربن در خود حل کرده است با کربنات کلسیم مانده در دیوار ترکیب Ca (HCO3)2 را می سازد که بر روی دیوار ظاهر می-شود. پس از خروج دی اکسید کربن و آب، کربنات کلسیم به شکل شوره یا سفیدک بر روی دیوار باقی می ماند.


شوره کلروری


چنانچه برای پاک کردن سفیدک کربناتی نمای دیوار، روی آن را جوهر نمک آبکی کم مایه بپاشند در این صورت جوهر نمک با سفیدک آهکی دیوار ترکیب کلرور کلسیم را می دهد که آن را باید با آب شست.


اگر جوهر نمک پر مایه باشد یا خوب پاشیده نشود، یا پیش از پاشیدن آن، نمای دیوار آب پاشی و خیس نشده باشد، جوهر نمک آبکی لای درزها و بندهای دیوار می ماند ، آجر و سنگ آن را می مکد و با آهک شکفته ملات کلسیم را می سازد.


پس از خشک شدن دیوار ، کلرور کلسیم به شکل سفیدک روی دیوار باقی می ماند. اگر در ساختن دیوار ، سنگ یا آجر و سنگ کلرور دار مصرف شود یا آب کلرور دار در دیوار نشت کند ، روی آن سفیدک کلروری می زند.کلرور کلسیم نم کش است هرگاه آب باران آن را از روی دیوار نشوید ، در هوای نمناک نم می کشد و روی دیوار لکه های نم پیدا می شود.


پس از خشک شدن دیوار، کلرور بلوری شده به شکل سفیدک روی دیوار می ماند.کلرور بلوری شده هنگام نمناکی هوا، از نو نم می کشد و روی دیوار لکه ی نم نمایان می گردد. اگر این کار دنبال شود و کلرور پی در پی،بلوری و غیر بلوری گردد، ملات دیوار خراب می شود.


شوره نیتراتی


اگر آجر و سنگ از خاک شوره دار ساخته شده باشد یا ماسه، شوره داشته باشد این شوره رطوبت دیوار را جذب می کند و به شکل لکه نم بر دیوار ظاهر می شود که پس از خشک شدن دیوار، شوره نیتراتی بر روی دیوار پدیدار می گردد.


هرگاه آجر و سنگ پیش از مصرف به جسم های نیترات دار مانند پهن یا رستنی های پوسیده آلوده شده باشد، در هوای نمناک نیترات آنها آب میمکد و روی دیوار لکه های نم پیدا می شود که پس از خشک شدن، به شکل لکه های سفیدک نیتراتی به جا می ماند.


مقایسه شوره و لکه هایی که بر روی دیوار ایجاد می شود :


شناسایی منشأ شوره، لکه یا مواد خارجی موجود بر روی دیوار اولین گام در جهت حذف شوره یا لکه است. برخی لکه ها اغلب با شوره اشتباه گرفته می شوند زیرا شناسایی درست شوره یا لکه ممکن است سخت باشد و توصیه می شود از تجربه افرادی که در زمینه آجر و سنگ تخصص دارند استفاده شود. هنگامی که تشخیص به درستی انجام شود شوره یا لکه را می توان بر طرف کرد.


روشهای نامناسب حذف لکه یا شوره ممکن است منجر به ایجاد لکه های بیشتر یا صدمه زدن به نما ساختمان شود. شوره معمولاً یک رسوب بی ضرر از نمکهای محلول است که می تواند بر روی فضاهای محدودی در سطح آجر و سنگ و یا روی ملاتهای اتصال دهنده آجر و سنگ ظاهر شود.


هر چند بسیاری از محققان رسوب کربنات تشکیل شده بر روی دیوار های آجر و سنگی را شوره به حساب می آورند ولی برخی منابع معتقدند هر لکه سفیدی که بر روی دیوار آجر و سنگی ظاهر می شود لزوماً شوره نیست و لکه های حاصل از رسوب کربنات و رسوب سیلیکاتی نباید با شوره اشتباه شوند.


 


1- بیرون زدگی آهک (Lime Run) (رسوبات کربنات)


این لکه ها معمولاً به رنگ سفید یا خاکستری ظاهر می شوند، پوسته هایی از این لکه ها منشأ می گیرد و نمای دیوار را فرسوده می کنند. این لکه ها تقریباً همیشه در اطراف یک سوراخ کوچک یا شکاف باز روی سطح دیوار اتفاق می افتند.


  


منبع کلسیم که بیرون زدگی آهکی را تشکیل می دهد می تواند ملات یا دیگر مواد سازنده دیوار باشد. آب، کلسیم موجود را به شکل محلول از شکافهایی که در دیوار وجود دارند، به سطح می آورد و در سطح دیوار، این محلول با دی اکسید کربن هوا واکنش داده و رسوب پوسته پوسته کربنات کلسیم را تشکیل می دهد.


برای کاهش امکان ایجاد لکه های آهکی، آب اضافی باید حذف شود یا حتی الامکان مسیر آن به سطح دیوار قطع شود.


 


2- کف سفید رنگ (whte scum) (رسوبات سیلیکاتی)


این لکه ها دارای رنگ سفید یا خاکستری می باشند و باعث تغییر رنگ نمای آجر و سنگ می شوند.که این تغییر رنگ ممکن است در تمام سطح آجر و سنگ یا در شکل های کوچک نامنظم روی آجر و سنگ ظاهر شود. این رسوب معمولاً با شستن آجر و سنگبا محلول اسید هیدروکلریک، روی دیوار ظاهر می شود.


این رسوب نباید با مواد کف مانند سفیدی که گاهی در حین ساخت آجر و سنگ و قبل از کاربرد آجر و سنگ در نما، روی آجر و سنگ ایجاد می شوند اشتباه شود.
 


3- لکه های سبز یا زرد وانادیوم


لکه های سبز یا زرد که بر روی آجر و سنگ ظاهر می شوند معمولاً در اثر رسوب نمکهای وانادیم می باشند. این نمکها شامل سولفاتها، کلریدها یا هیدراتهای وانادیم هستند. مکانیسم پیدایش این لکه ها بر روی آجر و سنگ مانند مکانیسم ظهور شوره است.


این لکه ها ممکن است بر روی آجر و سنگهای قرمز، زرد نخودی یا آجر و سنگ سفید ظاهر شوند. این لکه ها بر روی آجر و سنگهای رنگ روشن، آشکار تر هستند. جلوگیری از پیدایش لکه های وانادیم مهم است زیرا حذف این لکه ها سخت است و ممکن است در اثر تمیز کردن به لکه های قهوه ای رنگ تبدیل شوند. یکی از راههای کم کردن پتانسیل آجر و سنگ برای پیدایش این لکه ها، ذخیره کردن آجر و سنگ در زیر پوشش های حفاظتی بدون لکه است.
 


4- لکه های قهوه ای منگنز


تحت شرایط خاص لکه قهوه ای، قهوه ای مایل به زرد و گاهی خاکستری بر روی ملات های اتصال دهنده آجر و سنگ ظاهر می شود. گاهی این لکه قهوه ای علاوه بر روی ملات اتصال دهنده روی خود آجر و سنگ نیز توسعه می یابد. این نوع لکه در نتیجه وجود اکسید منگنز است که میتواند به عنوان عامل رنگ در ماده اولیه آجر و سنگ به کار رود و سپس در اثر واکنش با یک اسید، این لکه ها را ایجاد می کند. در طول پروسه پخت آجر و سنگ، عامل منگنز تحت تأثیر چندین واکنش شیمیایی، غیر قابل حل در آب می شود درحالیکه این ماده قابلیت حل در اسید ضعیف را دارد. وقتی که آجر و سنگ در معرض شستشو با اسید قرار می گیرد و یا در بعضی مناطق جغرافیایی در معرض باران اسیدی قرار گیرد، اکسید منگنز در اسید حل شده و به سمت سطح آجر و سنگ حرکت می کند و باعث پدیدار شدن لکه خواهد شد .


 
 


5- لکه های حاصل از منابع خارجی (منابعی غیر از مصالحی که در تشکیل دیوار به کار می روند)


لکه های دیگری که آجر و سنگ راتحت تأثیر قرار می دهند معمولاً به وسیله منابع دیگری مانند آلودگی، رشد موجودات زنده و غیره ایجاد می شوند. معمولاً منبع ایجاد کننده این لکه ها آشکاراست. لکه های حاصل از رشد موجودات زنده می توانند شامل جلبک یا کپک باشند.


مواد ویژه ای که در بالا و یا در نزدیکی دیوار قرار می گیرند مانند مس، برنز، آلومینیوم، گچ یا رنگ می تواند باعث لکه آجر و سنگ شود. بعلاوه آب سخت حاصل از سیستم آبیاری بارانی می تواند بر روی دیوار اثر بگذارد چنانچه در هر کدام از موارد فوق تشخیص لکه به درستی انجام شود می توان روش مناسبی را برای شستشوی آجر و سنگ انتخاب کرد.


 


کنترل شوره


هرچند از لحاظ اقتصادی امکان حذف کامل هیچ یک از شروط لازم برای شوره وجود ندارد ولی به سادگی می توان با کاهش این شروط از ایجاد شوره جلوگیری کرد.


 


1- کاهش سولفات های قلیایی در رس تشکیل دهنده آجر و سنگ، ملات و دوغاب سیمان


کاهش سولفات های قلیایی رسی که در آجر و سنگ به کار برده می شود:


رسی که در پخت آجر و سنگ به کار برده می شود اغلب دارای سولفات های قلیایی است. جهت خنثی کردن سولفات های قلیایی از کربنات باریم استفاده می شود.جدیدترین آجر و سنگهای رسی دارای کربنات باریم هستند.کربنات باریم سولفات های قلیایی را غیرقابل حرکت و نامحلول می کند و به این طریق از ایجاد شوره بر سطح دیوارهای آجر و سنگی جلوگیری می کنند.


BaCO3 + CaSO4 ————— BaSO4 + CaCO3


کاهش سولفات های قلیایی درملات و دوغاب سیمان:


استفاده از سیمان با مواد قلیایی کم (کمتر از 6/. درصد وزنی سیمان) احتمال ایجاد شوره بر روی دیوار را کاهش خواهد داد. کاهش سولفات های قلیایی در شن ودر آب استفاده شده در ملات و دوغاب سیمان

شن های آلوده با سولفات های قلیایی سبب ایجاد شوره می شوند. لذا شن های شسته شده ای که حامل سولفات های قلیایی نباشند، احتمال ایجاد شوره را کاهش خواهند داد. آب استفاده شده در ملات و دوغاب سیمان می تواند آلوده به سولفات های قلیایی باشد لذا تاحد امکان باید از آب شیرین و بدون نمک استفاده کرد.


 


2- جلوگیری از نفوذ آب به داخل دیوار بنایی


کاهش نفوذ آب به داخل دیوار با معماری خوب و ساخت باکیفیت قابل تحقق است. به این منظور می توان موارد زیر را جهت کاهش نفوذ آب به داخل ساختمان در هنگام ساخت رعایت کرد:


الف: استفاده از حداقل آب مورد نیاز هنگام ساخت دوغاب و سیمان.


ب: استفاده از سایه بانها یا درب پوش های سنگی روی دیوارها


ج: استفاده از مواد پوششی بر روی نمای ساختمان برای ضد آب کردن آن


د: عایق بندی (توسط ایزوگام) در قسمت پایینی دیوار که با زمین مرتبط است.


برخی از سیستم های ساخت، احتمال شوره زنی را کاهش می دهند. این سیستم ها عبارتند از:


الف) دیوارهای حفره دار (Cavity Walls)


دیوارهای دارای سیستم زهکشی یا حفره دار برای پایداری در برابر نفوذ باران و حداقل شوره زنی توصیه شده اند.این سیستم زهکشی حفره ای را فراهم می کند که آجر و سنگهای بیرونی را از دیگر اجزای دیوار جدا می کند.در این سیستم فضای خالی (air space) اجازه میدهد آب از پشت جداره آجر و سنگها زهکشی شود بدون اینکه باعث حرکت نمکهای محلول به سطح دیوار شود.
 


ب) سیستم نمای خشک (cladding system)


در این سیستم آجر و سنگای نما است برای اتصال اجزای نما شامل آجر و سنگ، سنگ و غیره از ملات استفاده نمی شود بلکه از تجهیزات فلزی مانند ریل، پیچ و غیره استفاده میشود.سیستم نمای خشک یکی از بهترین سیستم ها یی است که به میزان زیاد در برابر نفوذ آب مقاوم است.


این سیستم مجهز به یک فضای خالی تهویه در پشت نما (بین نما و صفحه عایق) است که به خروج سریع آب کمک می کند.


آجر و سنگای سیستم نمای خشک علاوه برسایر مزایا، به دلیل استفاده نکردن از ملات،وجود فضای خالی تهویه و خروج سریع آب نفوذ کرده، احتمال شوره زنی را شدیداً کاهش می دهد.
3- کاهش امکان حرکت رطوبت از داخل دیوار به سطح آن


اگر منافذ طبیعی در دیوار کاهش یابد امکان حرکت محلول های نمکی به سطح و امکان ایجاد شوره کم خواهد شد.

روش های حذف شوره در صورت پدیدار شدن بر روی نما اولین گام برای از بین بردن شوره شناسایی نمک است. اگر نمک محلول در آب عامل ایجاد شوره باشد بهترین روش حذف آن استفاده از برس خشک است. یک روش سنتی برای حذف شوره استفاده از شن است.


عمل سایش سطح توسط شن، سطح آجر و سنگ و اتصالات آنها را سایش داده و نمک های رسوب کرده بر سطح را حذف می کند. این عمل باعث افزایش خلل و فرج روی دیوار و افزایش جذب آب خواهد شد بنابراین پس از شن شویی باید دیوار را با استفاده از مواد ضد آب، آب بندی کرد.


 


4- استفاده از مواد شیمیایی


استفاده از مواد شیمیایی نیز در حذف شوره مؤثر است. بعد از استفاده از محلول های شیمایی برطرف کننده شوره، دیوار باید کاملاً با آب تمیز شسته شود. یک ماده شیمیایی معمول که برای حذف شوره به کار می رود محلول اسید کلریدریک و آب است این محلول در نسبت 1 به 12 (اسید کلریدریک به آب) به کار می رود. شناسایی نوع نمک ایجاد کننده شوره در برطرف کردن آن بسیار حائز اهمیت است.


لذا در صورتیکه که نمک ایجاد کننده شوره بتواند با اسید کلریدریک واکنش دهد (مانند نمک های کربناتی) و موجب ایجاد شوره های دیگری بر روی نما شود، استفاده از محلول های دیگر مانند محلول اسید فسفریک و آب به نسبت 1 به 9 ( اسید فسفریک به آب) می تواند مفید باشد. تمیز کردن شوره از دیوار درمان شوره نیست. این کار تنها علائم شوره را از روی دیوار حذف می کند و امکان پدیدار شدن مجدد آن بر روی دیوار وجود دارد مگر اینکه یکی از سه شرط ایجاد کننده آن برطرف شود. استفاده از آب در هنگام اسیدشویی دیوار، باعث می شود شوره در بعضی موارد مجدداً ظاهر شود و این بار شدت آن بیش از دفعه قبل خواهد بود. بنابراین باید بعد از اتمام عمل شن شویی و یا شستشوی دیوار با محلولهای شیمیایی، دیوار را با استفاده از مواد ضد آب، آب بندی کرد.


همانطور که در مقاله بالا گفته شد روش ها، تکنیک ها و مواد زیادی برای ازبین بردن شوره و سفیدک و لکه ها از روی نمای ساختمان (بویژه آجر و سنگ و سنگ) وجود دارد اما راهکار چیست؟ آیا مصرف کنندگان در هر مرتبه باید از این روش ها و تکنیک ها و مواد استفاده کنند، یا اینکه نما ساختمان خود را با موادی خاص برای همیشه از گزند چنین عوامل مخربی حفظ نمایند.


آری استفاده از تکنولوژی روز دنیا و با استفاده از بهترین و با کیفیت ترین محصولات در زمینه نمای ساختمان، این مشکل برای همیشه قابل حل می باشد.


از قدیم گفته اند که پیشگیری بهتر و کم هزینه تر از درمان است، لذا گروه صنعتی کالیمورا نانو عایق های رطوبتی مخصوص نما های مختلف ساختمان را پس از سال ها تحقیق به بازار عرضه نموده تا مصرف کنندگان زین پس بدون کوچکترین دلواپسی از آسیب رسیدن به نمای ساختمان با انواع مصالح ساخته شده محافظت نمایند.


محصولات نانو نمایی کالیمورا، جهت آب بندی و حفاظت از نمای ساختمان ها